Art Buzz, The 2013 Collection
We are proud to list the Winning Artists - scroll down

~ Starting with the 2009 Collection, Art Buzz Publishing is the official publisher
and our books are registered with the U.S. Library of Congress. ~


2013 Art Buzz Collection
This Collection volume features the
work of 74 emerging & mid-career visual artists.
Each with an artist's statement & contact information.

Allison, Jacqueline Doyle - Honorable Mention Mixed Media - pg. 5
Ashby, Janice M. - 2nd Place Pen & Ink - pgs. 6, 7

Bending, April - 3rd Place tie Mixed Media - pg. 8
Bettina - 3rd Place Altered Photography - pg. 9
Bilotta, Barbara - Honorable Mention Acrylics - pg. 10
Blodorn, Sabine - Honorable Mention Mixed Media - pg. 11
Blue, Tony A. - Comp. Listing - Acrylics/M.M. & Photog. - pgs. 12, 13
Boze, Eldred - 1st Place Photography - pgs. 14, 15
Brosig, Leah - 2nd Place Photography - pgs. 16, 17
Brown, Susan Silver - 1st Place 3D Glass - pgs. 99, 100
Bruschetto, Ronald - 2nd Place tie Acrylics - pgs. 18, 19

Citrin, Ione - Honorable Mention Acrylics - pg. 20
Cleland, James - 1st Place Jewelry - pgs. 101, 102
Craig, Preston - Honorable Mention Acrylics - pg. 21

Dixon, Karen - 2nd Place 3D Glass - pgs. 103, 104
Domanski, Halina - Honorable Menion Photography - pg. 22

Ehlers, Cheryl - 1st Place Mixed Media & Honorable Mention
............................Acrylics - pgs. 23, 24, 25
Erickson, Kyle P. - 1st Place Glass Mosaics - pgs. 26, 27
Escudero, Juan G. - 1st Place Graphic Art - pgs. 28, 29
Esposito, Louis - Honorable Mention Graphic Art - pg. 30
Fisher, Claudia - 1st Place Encaustic - pgs. 31, 32
Fournet, Ernie L. - 2nd Place tie Acrylics - pgs. 33, 34
Frederick, Richard - Honorable Mention M.M. Sculpture - pg. 105

Gherardi, Bob - Grand Prize (Acrylics) - cover & pgs. 35, 36, 37
Gilbert, Robert - Honorable Mention Altered Photography - pg. 38
Griffin, James - 1st Place Oils - pgs. 39, 40

Harris, Len - 2nd Place Wood Sculpture - pgs. 106, 107
Houdek, Holland - 3rd Place M.M. Sculpture - pg. 108

Isitan, Gunes-Helene - 1st Place Altered Photography - pgs. 41, 42

Kearney, F.M. - Honorable Mention Altered Photography - pg. 43
Kozlowski, Kristin - Honorable Mention Mixed Media - pg. 44
Krawczyk, Joe - 2nd Place tie Acrylics - pgs. 45, 46

Lee, Yeon Joo - 1st Place Stoneware - pgs. 109, 110
Leigh, J.H. - 2nd Place Altered Photography & Honorable
.................... Mention Oils - pgs. 47, 48
Lieberman, Arlene - 1st Place Graphite - pgs. 49, 50

Liedtke, Jim - 1st Place Wood Sculpture - pgs. 111, 112
Lively, Jim - Honorable Mention Acrylics - pg. 51
Livingston, Annell - Honorable Mention Watercolors - pg. 52

Martin, Laura Jane - Honorable Mention Mixed Media - pg. 53
McSherry, Drew - 1st Place Charcoal - pgs. 54, 55
Morgan, Mike W. - 2nd Place Graphite - pgs. 56, 57
Morisawa, Naoko - 1st Place Wood Mosaics - pgs. 58, 59

Ooka, Kaz - Honorable Mention Oils - pg. 60
Orton, Kay - 2nd Place tie Mixed Media - pgs. 61, 62

Pasechnikova, Olga - 3rd Place tie Oils - pg. 63
Patterson, Erin - 1st Place Ceramics - pgs. 113, 114
Paul, John Lyon - 3rd Place tie Acrylics - pg. 64
Peltz, CJ - 1st Place Bronze Sculpture - pgs. 115, 116

Reiter, Dave - Honorable Mention Mixed Media - pg. 65
Ringstaff, Elton Wes - 3rd Place tie Oils - pg. 66
Rusnak, Dayna - Honorable Mention Acrylics - pg. 67
Russian, Amanda - 2nd Place tie Oils - pgs. 68, 69

Scala, Peter - 2nd Place tie Oils - pgs. 70, 71
Seay, Durand - Honorable Mention Oils - pg. 72
Seeley, Rod - 3rd Place Graphic Art - pg. 73
Shilkoff, Marilyn Leader - 3rd Place Photography - pg. 74
Sidebotham, Joseph “Jay” - Honorable Mention Acrylics - pg. 75
Stanic, Darko - 3rd Place tie Acrylics - pg. 76
Staub, Carol - 1st Place tie Acrylics - pgs. 77, 78
Stelco, Jennifer - 2nd Place tie Mixed Media - pgs. 79, 80
Sun, Margaret - 1st Place Watercolors - pgs. 81, 82
Sykes, John Jr. - 2nd Place Graphic Art - pgs. 83, 84

The York, Jason - 2nd Place M.M. Sculpture - pgs. 117, 118
Thompson, Nan - 3rd Place tie Mixed Media - pg. 85
Thorensen, Arlen A. - Honorable Mention Acrylics - pg. 86
Trosino, Amy B. - 3rd Place Pen & Ink - pg. 87
Turner, Lance - Honorable Mention Acrylics - pg. 88

Villasmil, Janet - Honorable Mention Oils - pg. 89

Waszak, Joshua Allen - 1st Place Pen & Ink - pgs. 90, 91
White, Dave - 3rd Place tie Acrylics - pg. 92
White, Emily - 1st Place M.M. Sculpture - pgs. 119, 120
Williams, Russell - 1st Place tie Acrylics - pgs. 93, 94
Wright-Pulliam, Poo - Honorable Mention Watercolors - pg. 95
Wynes, Joan (Braithwaite) - Honorable Mention Acrylics - pg. 96